17 Haziran, 2005

Yine Açtım Sandığımı


Bu havlu örneğini çıkarana kadar akla karayı seçip pirincin taşınıda ayıkladım. Örneği yapanın solak olduğunu bilmiyordum. Çıkaramayınca koştum sordum, "nasıl yaptın bunu çıkaramıyorum çok basit görünüyor ama nedense başlayamadım bile" dedim. Meğer örneğe tersten bakmalıymışım...Velhasıl örneği çıkarttım. O zamanlar 15-16 yaşında falandım. Köye gitmiştik yaz mevsimiydi. Nerden bilebilirdimki 4-5 sene sonra o örneğe bu kadar yakışan bir havlunun kendi nişan bohçamda geleceğini. Tesadüf oldu ama, örnekle havlu çok yakıştılar birbirine. Renk ve desen ancak bu kadar uyabilirdi. Sanki o havlu için yapmışım ki öyle de oldu zaten...Daha yakından görmek isteyenler için bir TIK yeterli.

Namaz ÖrtüsüBu örnekten birde havlu kenarım var. O da Çok Yakında! Örneğe yakın plan....

Çiçek Kardeşler

Bu örneğe ardeş dedim. Nerden buluyosun bu garip isimleridmeyin. Hayal gücü. ( desenize -pekte güçlü sayılmaz-) Bana göre o minik çiçekler elele tutuşmuş kardeş gibiler. Napiim insan isim ararken çok zorlanıyo. İşin en zor yanı diye bilirim. Bundan sonra numaramı koysam isim yerine, yoksa Hasan Ayşe gibi isimmi koysam... Yoksa hiçbirşeymi. Neyse en iyisi böyle devam edeyim.Bu oyayı annem yaptı bana. Ençok sevdiklerim arasındadır. Tarifini kısaca yaparsak; Önce kahverenkli ipi alıp o iple hiç koparmadan bir sürü papatya yapıyoruz (papatyanın bir yaprağının üstüne sap gibi 5-6 zincir çekip bartıyoruz ki üzerine yaşil iple dal yapacağız). Kolayınıza gelirse kopararakta yapabilirsiniz. Koparmadan yaparsanız yeterli olduğunu düşündüğünüzde tektek makasla hepsini bir birinden ayırın, ve uçları yakarak sabitleyin. Diğer renkteki papatyalarıda yaptıktan sonra üzerini yeşil iple dönelim (7 birit 2 zincir 7 birit şeklinde). Sonra yine yeşille en üst kısmı zincirle tamamlayalım ( bir alttaki yeşil dalları yaparken 2 zincir çektiğimiz yerlere batarak yapıp bitirelim ). Veeee örneğe uyan bir tülbente dikelim. Tabiki başka amaçlarlada kullanılır, beğendiğiniz ve uyabileceğini düşündüğünüz her yere. Olur ki yapmaya kalkışırsanız daha yakından görmek isteyebilirsiniz. Kolay gelsiiin.

11 yorum:

tuhfe dedi ki...

Çok güzel harika bir havlu kenarı.

munev dedi ki...

hepside el emeği göz nuru nasıl güzeller ellerinize sağlık iyi günlerde kullanın.iğne oyası değişik bir örnek hem kolay hemde gösterişli sağolasın paylaştığın için sevgiler.

JANJANLI dedi ki...

hepsi çok güzel

sevgiler
özlem

nsevil dedi ki...

ellerine sağlık canım.çok güzel olmuş.
havlu kenar dantelinin sarısını yapmıştım bende.
solakım ya bende benim örnekleri çıkaranlarda tersten gidiyorlar.

munev dedi ki...

Nazlıcığım havlu kenarının uc pembe kısmını boncuklarla beraber örüp çok şık bir takı olur takı yapmayı sevenlere tavsiye ederim

Nazlı dedi ki...

bu harika bir fikir. bencede çok güzel olu. müthiş hyal gücünüz var maşallah münevver hanım..

nalan dedi ki...

bu kenara elti eltiye küstü deniyor,çeyizimde bende havluya yapmıştım beyazından,güle güle kullan nazlı...

Adsız dedi ki...

oya modellerini seviyorum.Çok güzel olmuş herşey.Ziyaretine geldim bende beklerim arkadaşım berfu

mehmet dedi ki...

çok ama çok kötü

goktuğ dedi ki...

çok güzel örnek leriniz tşk erzincan

Adsız dedi ki...

bukadar iğrenç örnek olamaz siz birşey görmemişsiniz galiba bunlar ne böyle ben erzurumdan şeyma